مراقبت های بعد از عمل بینی

دستورات بعد از جراحی رینوپلاستی

 

 1. شب قبل از عمل جراحی شام میل نمایید و از ساعت ۱۲ شب و از صبح روز عمل از خوردن غذا و آشامیدن آب خودداری نمایید.با هوشیاری کامل بعد از جراحی(حدود چهر ساعت بعد از عمل) خوردن مایعات سرد را میتوانید شروع نمایید.روز اول مایعات و غذاهای نرم و از روز دوم غذاهای معمولی میل بفرمایید.

 

 1. ورم و کبودی در اطراف چشم ها ممکن است بعد از عمل ایجاد شود که در روزهای دوم تا پنجم تشدید خواهد شد. ولی قسمت اعظم این ورم های اطراف چشم ظرف دو هفته از بین خواهند رفت.میزان این تورم و کبودی در افراد مختلف با هم تفاوت دارد.کمپرس سرد در ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی در اطراف چشم ها در کاهش تورم موثر است

 

 

 1. بندرت در سفیدی چشم لکه های خون مردگی ایجاد میشود که به تدریج از بین خواهند رفت و نیاز به مراجعه به چشم پزشکی و استفاده از قطره نمی باشد.
 2. خونریزی مختصر در روز اول بعد از جراحی و ترشحات خون آبه ای در چند روز اول ممکن است وجود داشته باشد.
 3. ممکن است بعد از جراحی اشک ریزش ایجاد شود. که بدلیل ورود بتادین به چشم میباشد که در صورت شدید بودن می توان از قطره کلرامفینکل چشمی هر چهر ساعت یک قطره در چشم برای ۲-۳ روز اول استفاده کرد
 4. در بعضی موارد به علت تحریکگ لوله بیهوشی درد و تورم گلو بعد از جراحی ایجاد میشود که تا چند روز ادامه دارد که میتوان برای بهبودی از مسکن(استامینوفن) و شربت پرومتازین روزی ۳ قاشق غذاخوری استفاده نمود
 5. داخل بینی تا مدتی بعد از جراحی متورم بوده و وجود لخته های داخل بینی باعث اشکال در تنفس از راه بینی خواهد شد.که انتظار میرود ظرف چند هفته بر طرف گردد و در مواردی تا چندین ماه پس از جراحی درجاتی از گرفتگی بینی وجود دارد.
 6. علائم و نشانه های حساسیت که در افراد آلرژیک مشاهده میشود با عمل جراحی از بین نخواهد رفت و تنها راه درمان آن استفاده از آنتی هیستامین است.
 7. مش یا تامپون بینی معمولا بعنوان پانسمان داخل بینی عمل میکند این مش ها کوتاه بوده و از نوعی میباشد که خارج کردن آنها دردناک نمی باشد و معمولا در روز چهارم بعد از جراحی خارج میشوند.بعد از خروج مش جهت مرطوب کردن بینی از قطره سدیم کلراید هر سه ساعت سه قطره بمدت ده روز استفاده نمایید.
 8. قالب روی بینی و بخیه های زیر بینی در روزهای ششم تا هشتم برداشته خواهند شد.
 9. بعد از برداشن قالب بینی به مدت ۲ تا ۳ ماه از چسب استفاده نمایید و تعویض چسب هر ۲ تا ۳ روز بایستی انجام شود
 10. از یک روز بعد از جراحی می توانید از گردن به پایین اسحمام نمایید و در حالی که سر به سمت عقب کشیده شود می توان با کمک فرد دیگر موها را نیز شست.
 11. برای مسواک زدن،آرایش کردن،حرف زدن،خندیدن منعی وجود ندارد
 12. نسخه دارویی پس از ترخیص از بیمارستان کپسول سفالکسین ۵۰۰ میلی گرم در هر ۶ ساعت برای مدت ۵ روز میباشد. در صورت درد از مسکن استامینوفن ۵۰۰ یا استامینوفن کدئین هر ۴ ساعت میتوان استفاده کرد
 13. عطسه بعد از جراحی ایجاد مشکل برای بینی شما نخواهد داشت و در صورتی که تعداد عطسه ها خیلی زیاد باشد از قرص آنتی هیستامین دکونژستانت استفاده نمایید.
 14. در روز اول،خوابیدن با بالش بلند تر باعث کاهش تورم اطراف چشم ها می شود
 15. بیماران شهرستانی به جای دو بار مراجعه برای برداشتن قالب بینی و کشیدن بخیه ها میتوانند در صورت تمایل تنها در یک بار مراجعه و در روز تعیین شده جهت انجام هر دو کار با هم یعنی به طور همزمان مش ها خارج و بخیه ها و قالب بینی برداشته می شود.
 16. بیماران در صورت عدم وجود مشکل و خوب بودن حال عمومی می توانند ترخیص و شب به منزل بروند ولی بیماران شهرستانی می بایست تا فردای روز جراحی در بیمارستان بمانند.
 17. بینی بعد از جراحی دچار تورم خواهد بود.این تورم در هفته ها و ماه های اول بعد از جراحی بیشتر خواهد شد.میزان تورم بینی در هر فرد متفاوت و بستگی به عوامل متعددی از جمله جنس بینی ، ضخامت پوست ، نوع جراحی انجام شده و … دارد
 18. شکل گیری نهایی بینی ۱۸ تا ۲۴ ماه ممکن است به طول بینجامد.بخصوص در بینی های گوشتی و با پوست ضخیم که کاهش تورم نیاز به زمان بیشتری دارد.
 19. تورم در افراد مختلف حتی دو فرد از یک خانواده هم مشابه نمی باشد.معمولا از ماه دوم و سوم بعد از جراحی تورم بینی رو به کاهش خواهد گذاشت و به تدریج با گذشت زمان این تورم این تورم کاهش بیشتری نشان خواهد داد.
 20. ممکن است بعد از جراحیبعلت فرم چسب و گچ، حفره های بینی رو به بالا بنظر برسد و نباید باعث نگرانی شود.
 21. تورم در دو طرف بینی ممکن است یکسان کاهش نیابد لذا بنظر بینی کج و یا در یک سمت افتاده باشد،این امر معمولا با گذشت زمان بهبود خواهد یافت.
 22. استرس و فعالیت زیاد و دستکاری مکرر بینی باعث افزایش تورم خواهد شد.
 23. فعالیت های معمولی و کار را می توان از هفته دوم بتدریج آغاز نمود و راه رفتن و پایین بودن سر تا حد معمول اشکالی ندارد.خوابیدن به پهلو ایجاد اشکال نمی کند.
 24. بهتر است در ۶ هفته اول از عینک استفاده نشود و در صورت نیاز مبرم از هفته سوم از عینک با فریم سبک استفاده نماید.استفاده از لنز از روز چهارم بلامانع است.
 25. در ۹ ماه اول بعد از جراحی در مواقعی تورم بینی نسبت به روزهای قبل بیشتر خواهد شد.این یک امر طبیعی است و نشانه روند بهبودی در بینی است و نیاز به اقدام خاصی نیست.
 26. استخر و ورزش های سبک را میتوان از ۴ هفته بعد از عمل شروع کرد.(ورزشهای سبک مثل پیاده روی،نرمش های آرام و تردمیل) ولی ورزشهای سنگین مثل بدن سازی و ایروبیک باید از مته های سوم به بعد آغاز شوند.
 27. دیگران در مورد بینی شما بدون توجه به نوع قبلی بینی، نوع عمل،فاصله زمانی از جراحی، وجود یا عدم وجود تورم اظهار نظر خواهند کرد، باید توجه داشت که این اظهار نظرها علیرغم حسن نیت بودن نمی توانند درست باشند.لذا با آرامش کامل منظر گذشت زمان و شکل گیری نهایی بینی خود در عرض ۱۲-۱۸ ماه باشید و به یاد داشته باشید که قابلیت تغییر در هر بینی و روند کاهش تورم در هر فرد با دیگری متفاوت است.
 28. در صورت بروز مشکل اورژانسی(مثل خون ریزی ) می توانید در هر ساعت از شبانه روز به اورژانس بیمارستان مهر مراجعه نمایید

 

 

2 دیدگاه

 • لیلا وطنخواه / آبان ۱۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۲۰ ب.ظ

  سلام…واقعا کاردکتر عالیست واز نظر اطلاع رسانی بسیار دقیق و صمیمی است.من تصمیم دارم این روزها وایه عمل بیام ..انشاالله بخیر وسلامتی.

 • ELF / بهمن ۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۶:۵۷ ب.ظ

  ممنون بخاطراطلاعات