راینوپلاستی و حفظ عملکرد بینی‌

 

مهمترین وظیفه بینی‌ تنفس است. هوایی که وارد بینی‌ میشود، پس از تنظیم حرارت و رطوبت و پاکسازی از ذرات و گردو غبار به سمت ریه هدایت میشود. همه ما تجربه سخت تنفس دهانی و خشکی دهان بدنبال سرماخوردگی‌ را داریم. در جراحی راینوپلاستی، یکی‌ از اهداف مهم حفظ و بهبود این وظیفه می‌باشد، به شکلی‌ که اگر فرد قبل از عمل تنفسش خوب بود باید بعد از عمل هم خوب نفس بکشد و اگر چناچه اشکالی‌ داشت باید مشکلش برطرف شود.

علل گرفتگی بینی‌ به دو گروه تقسیم میشوند:

الف- دلائل فیزیولوژیک مانند سرماخوردگی‌، آلرژی، بارداری،سینوزیت و غیره. در این حالت ترشحات و یا التهاب مخاطی‌ باعث انسداد‌های گاه گاهی میگردد. درمان این نوع گرفتگی‌ها طبی است و جراحی جایگاهی ندارد.
ب- دلائل آناتومیک: در این حالت بینی‌ از نظر ساختمانی مشکل دارد و بیمار درجاتی از گرفتگی را بطور دائم دارد.

 

مهمترین علل انسداد آناتومیک بینی‌ عبارتند از:

۱- انحراف تیغه بینی‌، شایعترین تنگی ساختمانی محسوب میشود. گاهی مقدار کمی‌ انحراف باعث تنگی و شکایت بیمار میشود ولی‌ گاهی علیرغم انحراف زیاد شخص مشکلی‌ ندارد. در اکثر افراد انحراف تیغه بدرجاتی وجود دارد ولی‌ تنها زمانی‌ اصلاح آن لازم است که فرد مشکل داشته باشد. در راینوپلاستی انحرافات جزئی را هم باید اصلاح کرد چون با کوچکتر یا باریکتر کردن بینی‌ ممکن است تنفس مشکل شود.
۲- بزرگی‌ توربین ها: توربین یا شاخک یک زائده گوشتی در دیواره جانبی بینیست که نقش مهمی‌ در عملکرد به عهده دارد، ولی‌ گاهی بزرگی‌ بیش از حد باعث انسداد میگردد. توربین را می‌توان با استفاده از کوتر، رادیو فرکوِنسی یا لیزر کوچک کرد و یا قسمتی‌ از آنرا برداشت. البته در برداشتن آن باید احتیاط کرد چون برداشتن زیاد آن باعث خشکی و ناراحتی‌‌های شدیدی در بینی‌ میگردد.
۳- تنگ شدن والو: به زاویه بین تیغه میانی و دیواره جانبی اصطلاحا والو بینی‌ گفته میشود. این ناحیه باریک بوده و بطور طبیعی حدود ۱۵ تا ۱۷ درجه می‌باشد. حتی باریک شدن آن به میزان ۲ تا ۳ درجه هم میتواند باعث تنگی شود. در جراحی دقت زیادی باید به خرج داد تا این ناحیه تنگ نشود و چنانچه تنگ است اصلاح شود، استفاده از گرافت‌ها در این ناحیه مفید است.
۴- پولیپ و تومور: پولیپ ضایعه ایست که از تورم مخاطی‌ ایجاد شده و شایع بوده و معمولاً همراه درگیری سینوسهاست. درمان جراحی اندوسکوپی بینی میباشد.
متخصصین گوش، حلق و بینی‌ دوره‌های آموزشی طولانی و مخصوصی را برای درمان مشکلات داخلی‌ و خارجی‌ بینی‌ می‌گذرانند و عموماً آشنایی کاملی با این مسائل دارند. شناسایی صحیح و درمان دقیق این ایرادات تضمین کننده تنفسی راحت پس از جراحی راینوپلاستی است.